השאירו פרטים לתיאום שיחת ייעוץ

X

מעבדת שיניים – עוז דנטל

מדריך אודות מעבדת השיניים כולל שאלות ותשובות

מעבדת השיניים עוז דנטל האיכותית שפועלת במקום כארבעים שנים ומבצעת תיקוני אקספרס מהיום להיום לכל סוגי התותבות

בואו נתחיל ביתרון שיש למעבדת השיניים עוז דנטל במרפאה של ד"ר ארוס

היתרון המשמעותי ביותר הוא חיסכון בזמן ומספר פגישות במרפאת השיניים. רופאי שיניים ללא מעבדה במקום נאלצים לשלוח הוראות ייצור למעבדות חיצוניות ולהמתין עד שההתקן הדנטלי יגיע חזרה למרפאתם. המטופל כמובן ממתין גם ונאלץ לחזור לפגישה נוספת להתאמה של האביזר. אם ההתאמה לא מושלמת, הרופא לא תמיד יוכל לעשות את התיקון בכוחות עצמו וישלח אותו שוב למעבדה. כאשר מעבדת השיניים היא חלק מהמרפאה, ניתן לתכנן את הייצור של כתרים, גשרים וציפויי שיניים כבר לאותו היום. המטופל מגיע בבוקר, הרופא עושה את המדידות והבדיקות הנדרשות ומעביר אותם למעבדה שיכולה לפעמים לסיים את הייצור תוך 40 ד’ בלבד. אם יש צורך בהתאמות ותיקונים אלו יעשו במקום. אין המתנה מיותרת, אין צורך ללכת הלוך חזור, כל הטיפול נעשה בפגישה אחת.

בנוסף, יש יתרון גדול במרפאה המציעה את כל קשת הטיפולים המשקמים, האסתטיים והמשמרים במקום אחד כולל מעבדת שיניים מקצועית. התכנית הטיפולית מתוכננת ומבוצעת בשיתוף פעולה צמוד בין צוות הטכנאים לרופאי השיניים, בתכנון קפדני של לו”חות זמנים, שיטות עבודה וייצור לרווחת המטופלים. יש לכם כתובת אחת לכל צורך דנטלי החל מטיפולים שגרתיים לשמירה על בריאות השיניים ועד לטיפולים משקמים מורכבים – One Stop Shop .

רגע לפני שנמשיך, מהי מעבדת שיניים?

ברמה הבסיסית ביותר מעבדת שיניים מייצרת התקנים ועזרים דנטליים כמו כתרים, שיניים תותבות וגשרים. במעבדה עובדים טכנאי שיניים המוסמכים בשיטות ייצור מגוונות. על פניו, מדובר בתחום פשוט – הרופא שולח מדידות והוראות והטכנאי מבצע אותן. בפועל, מעבדת שיניים היא אופרציה מורכבת מאוד הכוללת שימוש בחומרים מגוונים, טכנולוגיות ומכשור מתוחכם, שיטות ייצור מודרניות ומסורתיות כאחד. תפקידה של המעבדה הוא לספק תוצר איכותי, מדויק ומותאם אישית לצורך הספציפי של כל מטופל.

למה התאמה אישית למטופל חשובה כל כך?

בדיוק כמו כל חלק אחר בגופנו, גם קשת השיניים שלנו שונה מאוד בין אדם לאדם. לכל אחד מאיתנו קשת שיניים עם מאפיינים אינדיבידואליים מבחינת צורת השיניים, המנח שלהן, מצבן הדנטלי, חוזקן וצבען. יתרה מכך, גם בפיו של כל מטופל אין שתי שיניים זהות ולכל שן המאפיינים הייחודיים שלה. מכאן קל להבין את הצורך בהתאמה אישית של כל אביזר וכל אמצעי שיקומי – רק כאשר ההתקנים והאביזרים הדנטליים מותאמים אישית הם “ישבו” בצורה נוחה (ולמעשה לא מורגשת), ישמשו אותנו לשנים רבות ללא פגם ויתמכו באסתטיקה הדנטלית שלנו.

מתי המעבדה “נכנסת לתמונה”?
כאשר יש צורך בהתקן דנטלי כלשהו להשלמת טיפול השיניים, המעבדה היא זו שמייצרת אותו. טכנאי המעבדה “נכנסים לתמונה” במגוון מצבים למשל:

באיזה טיפולים יש יתרון למעבדת שיניים בתוך המרפאה?

אסתטיקה דנטלית – ציפוי חרסינה לשיניים

מי שלא מרוצה מהמראה הטבעי של השיניים שלו, מהגוון שלהן ומצורתן ורוצה חיוך אסתטי ונאה יכול להיעזר בציפוי חרסינה לשיניים. ציפויי החרסינה הן למעשה כתרים המולבשים על השיניים (לרוב 4 השיניים הקדמיות כי הן אלו שבולטות בזמן חיוך ודיבור). ישנן מספר שיטות לציפוי שיניים כשהאיכותית ביותר היא ציפוי חרסינה. מעבדת השיניים מייצרת את הציפוי בהתאם למדידות מדויקות שהרופא לוקח, הגוון הספציפי שהמטופל מבקש (ומתאים ליתר השיניים כמובן) והמבנה האנטומי הייחודי של כל מטופל.

כתרים לשיניים

כתר לשיניים הוא למעשה “כיסוי” לשן. את הכתר מניחים על השן כדי לחזק אותה. נהוג להניח כתרים על שיניים למשל לאחר טיפול שורש, בעקבות חבלה בשן (שן סדוקה אחרי מכה חזקה) וכד’. החומר ממנו עשוי הכתר, צורתו והתאמתו לשיניים סמוכות תלויה הן בצורך הטיפולי והן באנטומיה הדנטלית האינדיווידואלית של כל מטופל. ייצור והתאמה של כתר דורשים ידע ומיומנות טכנית גבוהה מאוד מן המעבדה. מעבדת שיניים מקצועית יכולה לייצר כתרים מכל הסוגים כולל כתר חרסינה מאוחה למתכת, כתר חרסינה מלאה, כתרי זירקוניה ועוד. טכנאי השיניים לא רק מייצרים את הכתר לפי הוראות הרופא, הם הסמכות העליונה מבחינת הרכב החומרים של הכתר ושיטת הייצור שלו (שמשפיעה על חוזקו והתאמתו לשיניים סמוכות). ייצור כתרים הוא שילוב בין יכולות טכניות גבוהות לאומנות של ממש במיוחד כשמדובר בכתרים לשיניים קדמיות בהן הפן האסתטי חשוב לא פחות מן הפן התפקודי.

מבנה וכתר אחרי טיפול שורש

במקרים מסוימים, עששת חודרת עמוק לתוך השן, ממש עד לשורשי השיניים. במקרים אלו, רופא השיניים ימליץ על טיפול שורש כדי לנקות את ריכוזי החיידקים מן היסוד ולנסות להציל את השן. הרופא ינקה את פנים השן בעזרת מכשור דנטלי ויוודא שלא תישאר לחיידקים אחיזה באזור. הפעולה משאירה את השן “מרוקנת” מתוכן (חלקית או באופן מלא). אם נשאיר את השן כפי שהיא היא עשויה לא להחזיק מעמד בזמן הלעיסה ותהיה פגיעה לחדירה מחודשת של חיידקים מזיקים. לכן, הרופא ירצה להתקין על השן כתר ולפעמים גם מבנה שיחזיק את הכתר במקומו. תפקידה של המעבדה הוא לייצר הן את המבנה והן את הכתר. ישנם סוגים רבים של מבנים החל מסתימה פשוטה ועד למבנים מורכבים יותר כמו מבנה יצוק המיוצר על פי מידות מדויקות במעבדת השיניים.

שתלים לשיניים

רפואת השיניים שואפת לשמר את השיניים הטבעיות שלנו אך במקרים מסוימים, אין מנוס מלעקור שן שהגיעה לסוף חייה ולהחליף אותה בשן מלאכותית. הבסיס של השן החדשה הוא שתל דנטלי המוחדר לתוך עצם הלסת. מעל השתל הדנטלי יורכב מבנה שיקומי ועליו כתר. במעבדת השיניים מייצרים את המבנים והכתרים שירכיבו את השן החדשה ממגוון חומרים כמו זירקוניה, מתכות שונות וכמובן חרסינה. ישנה חשיבות גבוהה מאוד לייצור איכותי ונכון של כותרת השן החדשה כך שתתאים למבנה הקיים, לשיניים הסמוכות, למיקום של השן ולאופי המנשך של המטופל.

גשרים דנטליים

גשר הוא אמצעי שיקומי המקביל לשתלים דנטליים. בגשר ניתן להשתמש כדי לשחזר שן אחת או יותר ללא צורך בשתל. את הגשר מרכיבים או על ידי עיגון לשיניים סמוכות או על ידי הדבקה. מעבדת השיניים מייצרת את הגשר לפי הוראות הרופא ולפי המידות המדויקות של המטופל. כאשר הגשר מיוצר מחומרים איכותיים ובאופן מקצועי הוא יתאים בצורה מושלמת ליתר השיניים, ירגיש טבעי ונוח ויראה מאוד אסתטי.

All-on-4/6

מי שאיבד את רוב או כל שיניו בלסת (אחת או שתיהן) יוכל להיעזר בשיטת All-on-4/6 לשיקום קשת שיניים שלמה ביום אחד. בשיטה זו, מרכיבים גשר במבנה טרפזי ייחודי על גבי 4 עד 6 שתלים בלבד. על ידי שימוש בשיטת All-on-4/6 רופא השיניים יכול לשקם לסת שלמה בטיפול בודד. המטופל יוצא עם כל השיניים החדשות שלו בפיו כבר באותו היום. תפקידה של המעבדה כאן הוא לייצר את המבנה החדש, למעשה את כל הגשר השלם שמחליף את כל השיניים בלסת העוברת שיקום. מדובר בעבודה מורכבת מאוד הדורשת לא רק מיומנות גבוהה אלא ניסיון לא מבוטל בהתאמת הגשר לנתונים האינדיוידואלים של כל מטופל.

הלבנת שיניים

מי שמרוצה ממבנה השיניים הטבעיות שלו ורוצה סך הכל להחזיר להן את הלובן הבריא והאסתטי יכול לעבור הלבנת שיניים. הלבנה במרפאת שיניים היא הליך די פשוט בו רופא השיניים מושך את השיניים בחומר מלבין בריכוז גבוה וחושף אותן למנורה ייעודית המעודדת את פעילות ההלבנה. תפקידה של המעבדה הוא לייצר את סד ההלבנה לטיפול המשלים. לעיתים, ההלבנה במרפאה לא מספקת את התוצאה הסופית הרצויה (למשל שן אחת או יותר עם כתמים עיקשים במיוחד), או שהמטופל מעדיף לעשות אותה בביתו בזמן שנוח לו. בעזרת סד הלבנה המיוצר לפי המידות המדויקות של השיניים, ניתן לעבור הלבנה גם בבית.

סדי לילה

מעבדת השיניים מייצרת מספר סוגים של סדים למטרות שונות. את סדי ההלבנה המשמשים בתהליכי הלבנת שיניים כבר הזכרנו. אלו משמשים למטרות אסתטיות, אך לעיתים יש צורך בסד למטרות בריאותיות. הדוגמא הטובה ביותר לכך היא ברוקסיזם – חריקת שיניים, הידוק ונעילת לסתות בעיקר בלילה, באופן שפוגע בשיניים לאורך זמן. המעבדה יכולה לייצר סד שמותאם אישית לכל מטופל לא רק מבחינת המבנה של השיניים אלא גם החומר ממנו הוא מיוצר, רמת הקשיחות שלו וכמובן, הצורך הטיפולי הספציפי של כל מטופל.

ייצור שיניים תותבות

הפתרון הטוב ביותר עבור מי שלא יכול לעבור השתלת שיניים הוא שימוש בתותבת נשלפת. שיניים תותבות הן פתרון פשוט, לא יקר, וותיק ואמין מאוד. במעבדת השיניים ניתן לייצר תותבות קבועות המחליפות קשת שיניים מלאה, תותבות חלקיות המקובעות לשיניים קיימות ותותבות המקובעות על גבי שתלים. כמו כן, קיימת אפשרות לייצור תותבות זמניות לשימוש בזמן סדרת טיפולים משקמים מורכבים כדי לא לאבד הן את האסתטיקה של השיניים והן את יכולת הלעיסה. כאשר התותבת מיוצרת על ידי מעבדת שיניים המחזיקה בניסיון רב שנים בתחום היא תיהיה נוחה מאוד לשימוש, חזקה וכמובן אסתטית.

תיקונים והתאמות

מרבית עבודתה של מעבדת השיניים היא בייצור התקנים ומבנים דנטליים בהתאמה אישית כחלק ממערך רפואת השיניים במרפאה. חלק נוסף מעבודתה של המרפאה הוא תיקונים, בעיקר בשיניים תותבות. הסיבות לצורך בתיקון יכולות להיות שחיקה של התותבת לאורך זמן, צורך להגביה מנשך, תותבת שנפלה ונסדקה או נשברה, תותבות שלא מתאימות בדיוק ולא נוחות לשימוש או חידוש תקופתי. המעבדה יכולה במקרים מסוימים גם לתקן גשר ואפילו כתר שנסדק או נפגע מסיבות אחרות.

תשובות לשאלות נפוצות:

מיהו טכנאי שיניים? מה הסמכתו?
טכנאי שיניים הם אלו שמבצעים בפועל את הייצור של הגשרים, הכתרים, התותבות ויתר ההתקנים והמבנים שהמעבדה מספקת. מדובר במקצוע מורכב הדורש ידע במגוון תחומים כמו אנטומיה של מערכת הלעיסה, מיקרוביולוגיה, תורת החומרים, גילוף שיניים ועוד. טכנאי שיניים מוסמכים במספר דרגות כולל טכנאי מעשי ודרגת אומן. עבודתו של הטכנאי היא שילוב בין ידע מקצועי נרחב ליכולות טכניות ועבודה עדינה ומדויקת.

האם כל מרפאת שיניים כוללת מעבדה?
מרבית מרפאות השיניים בארץ לא כוללות מעבדת שיניים, רק מיעוט קטן אכן מחזיקות במעבדה במקום. ברוב המקרים, רופא השיניים ישלח הוראות ייצור להתקן שהוא זקוק לו למעבדה חיצונית. החיסרון כאן הוא כמובן זמן ההמתנה, גם בייצור הראשוני וגם במידה ונדרשות התאמות בשלבים מאוחרים יותר של הטיפול.

מה ההבדלים בין מעבדות השיניים השונות?
בארץ, מעבדות שיניים מצוינות הן מעבדות עצמאיות והן מעבדות הפועלות כחלק ממרפאות שיניים. עם זאת, ישנם הבדלים ברמת איכות העבודה, מהירות הייצור והתוצר הסופי שכל מעבדה מציעה. ההבדלים נעוצים בעיקר בשני גורמים – החומרים בהם המעבדה משתמשת ורמת המקצועיות והניסיון של הטכנאים העובדים בה. חשוב לזכור שכל התקן דנטלי בין אם מדובר בכתר פשוט או גשר מורכב אמור לעמוד בעומסי לעיסה, לשמור על אסתטיקה גבוהה, ולשרת את המטופל למשך שנים. מעבדת שיניים שעושה שימוש בחומרים איכותיים, מעסיקה טכנאי שיניים מנוסים ובעלי הסמכה גבוהה תוכל לספק התקנים ומבנים דנטליים במהירות מבלי להתפשר על עמידות או איכות.

לזימון תור אנא מלאו את כל הפרטים

Loading...