השאירו פרטים לתיאום שיחת ייעוץ

X

ציפויי שיניים

מדריך אודות ציפוי שיניים כולל שאלות ותשובות

ציפויי שיניים - כל מה שצריך לדעת

האסתטיקה של השיניים שלנו משפיעה מאוד על המראה הכללי של הפנים – שיניים ישרות, לבנות ונקיות, ללא כתמים ופסים כהים הן סימן לבריאות טובה, נעורים ואטרקטיביות. לא מפתיע לגלות שאנשים רבים מחפשים דרכים להלבין את השיניים, לתקן אותן וליצור מראה שיניים ישר ואסתטי. הדרך הבטוחה והטובה יותר לשיניים נאות הוא ציפוי שיניים במרפאת השיניים. ישנם מספר סוגי ציפויים כשלכל ציפוי היתרנות והחסרונות שלו – רופא שיניים מקצועי ובעל ניסיון ידע להתאים את הציפוי הנכון לכל מטופל ליצירת מראה שיניים נאה, נקי ונעים.

מה משפיע על גוון השיניים?

למרות שנדמה כי השיניים שלנו עשויות חומר קשיח ובלתי חדיר השיניים הן רקמה חיה ונקבובית. אמייל השן אמנם חזק אך הוא יכול לספוג חומרין מכתימים מהמזון שאנחנו אוכלים. שתייה מרובה של תה וקפה למשל, אכילה של פירות יער ואפילו צריכה מוגברת של הדרים יכולים להשפיע על הגוון של השיניים. כמובן שעישון סיגריות וחוסר היגיינה דנטלית גם הם יכולים לגרום לשיניים להצהיב. עששת היא גורם נוסף לשינויים בצבע השיניים, שיניים אפרפרות הן לא פעם סימן לעששת. כמו כן, שינויים הורמונאליים, שימוש בתרופות מסוימות ונטייה גנטית לשינויים בגוון השיניים יכולים לגרום לשיניים שלנו להאפיר, להצהיב, להופעה של פסים כהים וכתמים.

ציפויים לשיניים 11-21 לפני ואחרי
ציפויים לשיניים 11-21 לפני ואחרי
כתר זרקוניה וציפוי לשיניים
כתר זרקוניה וציפוי לשיניים

מה משפיע על צורת השיניים והמנח שלהן?

שיניים ישרות לגמרי הן מראה נדיר, במיוחד ככל שאנו מתבגרים ומגיעים לגילאים מתקדמים. השיניים שלנו בוקעות במנח מסוים בשל נטייה גנטית ויכולות לזוז במשך השנים. עששת, בעיות חניכיים, תזוזה של השיניים בשל איבוד שן, בעיות בצפיפות עצם הלסת, חבלה חזקה ושינויים אחרים בבריאות חלל הפה יכולים לגרום ליצירת רווחים קלים בין השיניים, לשן אחת או יותר לזוז למנח לא תקין ושינויים באסתטיקה של השיניים שלנו.

המלצות מטופלים

דויד גריסרו
“עברתי טיפול אסתטי בשיניים העליונות 6 ציפויים עשיתי אצל דר’ אלכסנדרה פשוט טיפול ושירות מצויין!!! ממליץ בחום!!”

להמלצות נוספות לחצו כאן

איזה ציפויי שיניים קיימים?

על ידי ציפוי שיניים ניתן לתקן לא רק שינויים בגוון השיניים אלא גם פגמים קלים, רווחים בין השיניים, מראה שיניים עקום במקצת ומיני בעיות אסתטיות שונות המשפיעות על המראה הנאה של שורת השיניים. מקובל לטפל בשיניים הקדמיות בציפוי שיניים כי הן הבולטות ביותר למראה. כך אפשר ליצור מראה שיניים נקי, טבעי ואטרקטיבי. ישנם מספר סוגים של ציפוי לשיניים:

ציפוי חרסינה למינייט - Veneer Laminate

הציפוי הפופולארי ביותר, משלב בין עמידות גבוהה ומראה טבעי לבין מחיר סביר יחסיצת לתוחלת החיים של הציפוי. את הציפוי מכינים מדפי חרסינה שניתן לייצר במגוון גדול של גוונים. לחרסינה תאימות ביולוגית גבוהה מאוד והיא אינה מגיבה כלל בגוף האדם כך שאין חשש ליצירת נזק כלשהו בחלל הפה. ציפוי החרסינה אינו סופח חומרים מכתימים ולא מגביל את המטופל בשתיית משקאות או אכילת מזונות. את הציפוי ניתן לעשות על גבי שן אחת או יותר, בהתאם לצורך. אפשר אפילו לתקן פגמים קלים במראה השיניים כמו רווחים וסדקים קטנים שמשפיעים על המראה הכללי של שורת השיניים.
הציפוי נעשה במספר שלבים:

• שלב ראשון: הרופא עורך בדיקה רגילה של השיניים, מודד אותן ליצירת הציפוי, מחליט על הגוון המדויק של הלמינייט ויוצר מודל ממוחשב. כבר בשלב זה המטופל יכול לראות כיצד השיניים החדשות שלו יראו על גבי מסך המחשב.

• שלב שני: בשלב זה הרופא שולח את הנתונים המדויקים למעבדת השיניים שמייצרת “שיניים זמניות”. המטופל יכול להרכיב אותן למשך כמה שעות או אפילו כמה ימים. המודל הזמני מאפשר התאמה מדויקת מאוד הן של צורת הציפוי והן של הגוון שלו לפני שליחת הוראות הייצור הסופיות למעבדה. היכולת לתת לרופא השיניים פידבק אינדיבידואלי ומדויק מבטיחה שביעות רצון גבוהה מהציפוי הסופי.

• שלב אחרון: הרכבת הציפוי, הרופא משייף את השיניים בשיוף עדין כדי ליצור שטח פנים מתאים להרכבת הציפוי. השיוף מנימאלי, הוא אינו פוגע בשיניים ואינו כואב. רק במקרים נדירים יהיה צורך בהשחזה (כמו למשל שיניים ארוכות במיוחד) שאפשר לעשות תחת הרדמה מקומית. לאחר השיוף, הרופא יקבע את הציפוי בעזרת דבק ייעודי. לאחר כשבוע יש לחזור למרפאה רק כדי לוודא שהציפוי “יושב” במקומו כראוי.

יתרונות: לא סופח חומרים מכתימים, התאמה אישית מדויקת, תוחלת חיים ארוכה במיוחד, עמידות לאורך שנים רבות ללא שינויי גוון או מראה כלל, מראה טבעי לחלוטין.
חסרונות: לא ניתן ברוב המקרים לכסות גשרים וכתרים קיימים, דורש יותר מפגישה אחת במרפאה, מחיר גבוה יחסית לציפויים פשוטים יותר.

ציפוי חרסינה Emax

ציפוי המיוצר על ידי חברת Ivoclar השוויצרית בטכנולגיה חדשנית המפיקה חרסינה עמידה במיוחד. היתרון הגדול של ציפוי ה-Emax הוא האפשרות של מעבדת החברה לייצר את הציפוי יחד עם כתרים וגשרים מאותו החומר ובאותו גוון כך שהאסתטיקה של שורת השיניים נשמרת באופן מיטבי. החברה טוענת שהחרסינה ממנה עשוי הציפוי עמידה יותר מדפי חרסינה סטנדרטיים והציפוי מחזיק מעמד שנים רבות יותר. החיסרון של השיטה הוא במחירה הגבוה יחסית לשיטות אחרות.

יתרונות: ניתן לייצר גם ציםוי וגם גשרים וכתרים יחד מאותו חומר ובאותו גוון בדיוק, עמידות גבוהה מאוד, לא סופח חומרים מכתימים, תאימות ביולוגית גבוהה, מראה טבעי.
חסרונות: מחיר גבוה יחסית לשיטות אחרות.

לומינריס - Lumineers Veneer

לומינריס הוא ציפוי שיניים וותיק שמקורו בארצות הברית. מדובר בפטנט של חברת Den-Mat האמריקאית והוא מיוצר אך ורק במעבדות החברה בקליפורניה. הציפוי עשוי מחרסינה המיוצרת בתהליך ייחודי המקשה אותה ומאפשר ליצור ציפוי דק במיוחד. הדקיקות של הציפוי מאפשרת לכסות את השיניים ללא צורך בשיוף כלל. בעזרת ציפוי לומינריס ניתן לכסות לא רק שיניים טבעיות אלא גם גשרים וכתרים וכך ליצור שורת שיניים אחידה ונאה בטיפול מהיר יחסית. למרות היתרונות של השיטה חשוב לדעת שיש לה חיסרון אחד והוא במראה הפחות טבעי שלה, מעט מוארך ובולט ולכן היא לא מתאימה למי שהשיניים שלו מוארכות ובולטות מלכתחילה. כמו כן, ישנו קושי בניקוי השיניים ואפליקציה לא נכונה של הציפוי עשויה לגרום לבעיות חניכיים. ציפוי לומינריס אפשר לעשות רק במרפאות שיניים שהוסמכו על ידי החברה בארצות הברית.

יתרונות: טיפול מהיר יחסית לשיטות אחרות, ניתן לצפות גשרים וכתרים, אפשר להסיר את הציפוי ללא חשש כי אין שיוף, עשוי מחרסינה עמידה במיוחד.
חסרונות: מראה בולט יותר משיטות אחרות, אי אפשר לצפות שן בודדת (מינימום 4 סמוכות), לא מכסה היטב שינויי גוון משמעותיים, מקשה על ניקוי יסודי של השיניים.

ציפוי ננו קרמי לשיניים Nanoceramic

רפואת השיניים לא קופאת על שמריה, פיתוחים של השנים האחרונות שואפים לשלב בין איכות, עמידות ומחיר. התוצאה היא ציפוי ננו קרמי לשיניים – תערובת של חומר אקרילי ומינרלי. את הציפוי הננו קרמי הרופא מכין במרפאתו באותו היום, מצפה את השיניים ומבריק אותן והכל בפגישה אחת. הציפוי עמיד וניתן להגיע איתו לתוצאות מרשימות מאוד של הברקה וגוון. הציפוי עדיין צריך תחזוקה במרפאה אך הוא סופח פחות חומרים מכתימים כך שתדירות הפגישות קטנה יותר. המחיר הנמוך של הציפוי הופך אותו לנגיש גם למי שיש לו תקציב מוגבל אך עדיין רוצה לעבור ציפוי שיניים.

יתרונות: מחיר נמוך יחסית, עמיד יותר.
חסרונות: תחזוקה שוטפת במרפאה, תוחלת חיים קצרה יחסית לציפוי חרסינה, סופח חומרים מכתימים.

כמה עולה ציפוי שיניים?

העלות של ציפוי השיניים תלויה בסוג הציפוי הנבחר, ככל שהציפוי איכותי יותר כך עלותו גבוהה יותר. ציפוי חרסינה מתחיל בכ-2000 ש”ח לשן ויכול להגיע לכ-5000 ש“ח לשן בשיטות כמו Emax. בהתחשב בעובדה שציפוי איכותי לא דורש תחזוקה שוטפת ומחזיק מעמד שנים רבות (פרטים בהמשך) ניתן לומר שמדובר בהשקעה משתלמת בטווח הארוך.

כמה זמן "מחזיק" ציפוי שיניים?

התשובה לשאלה זו תלויה ראשית בסוג הציפוי הנבחר ובתחזוקה השוטפת של הציפוי במרפאת השיניים, הימנעות משתיית משקאות שמכתימים את השיניים והימנעות מלאה מעישון מוצרי טבק. ציפוי לומינריס יכול להמשיך להיראות נהדר לתקופה של 15 עד 20 שנה ויותר אם כי בדרך כלל יש צורך להסיר אותו לפני בגלל הקושי לשמור על ניקיון השיניים והחניכיים עם הציפוי. ציפוי בחומרים איכותיים מאוד כמו דפי חרסינה (כולל Emax) יחזיק מעמד ללא שינויים בגוון כלל (חרסינה לא סופחת צבע) כ-10 עד 15 שנה בלי צורך בתחזוקה והימנעות כלשהי ממאכלים או משקאות.

איך בוחרים את סוג הציפוי?

הבחירה בסוג הציפוי תלויה בתוצאות הרצויות ובמצב הדנטלי של המטופל רופא השיניים יבחן את מצב השיניים, את בריאותו הדנטלית של המטופל ובהתאם לציפיות שלו מהתהליך ימליץ על השיטה המתאימה ביותר עבורו. כמובן ששיקולי תקציב נלקחים בחשבון בבחירת הציפוי ורופא שיניים מנוסה ידע לאזן בין הצרכים של המטופל ורצונותיו לבין התקציב העומד לרשותו. פיתוחים של השנים האחרונות, הוזלת חומרי הגלם וייעול שיטות העבודה ברפואת השיניים מאפשרים כמעט לכל אחד ליהנות מהיתרונות האסתטיים של ציפוי שיניים קבוע – שיניים ישרות יותר, ללא פגמים, נקיות ולבנות למשך שנים.

ציפויי ל- 6 השיניים הקדמיות - לפני ואחרי
ציפויי ל- 6 השיניים הקדמיות - לפני ואחרי

תשובות לשאלות נפוצות:

האם כל רופא שיניים יכול לבצע כל סוג של ציפוי לשיניים?

עקרונית כן, ציפוי שיניים הוא חלק מעבודתו של רופא שיניים. עם זאת, לא כל רופא יכול לבצע כל סוג של ציפוי באופן מיטבי ואסתטי. נדרשת מידה של ניסיון עם הציפויים השונים כדי לדעת איך להתאים אותם למבנה השיניים הכללי, לכל שן באופן מדויק ולהרכיב אותם כך שישתלבו יפה בקו החניכיים. ציפוי שיניים כדאי שיעשה על ידי רופא שיניים שמחזיק בניסיון בשיטה שנבחרה, בטח ובטח אם מדובר בציפוי של יותר משן אחת הכולל גם תיקון פגמים בשיניים.

איך מתאימים את הגוון לשיניים שלא עברו ציפוי?

למרות הדעה הרווחת, ציפוי שיניים לא חייבים לעשות על כל קשת השיניים. למעשה, מקובל לעשות את הציפוי רק על השיניים הקדמיות מכיוון שאלו בולטות בזמן אכילה, דיבור וחיוך. לפעמים, מספיק לצפות שן או שתיים כדי לשפר באופן משמעותי את הנראות של השיניים. אך במקרים אלו עשויים להיווצר הבדלי גוון בין השיניים הטבעיות לבין השיניים שצופו. כדי לשפר את המראה של כלל השיניים, אפשר ומומלץ להלבין את יתר השיניים כדי להגיע לגוון נקי ולבנבן של כל השיניים.

מה האלטרנטיבות לציפוי שיניים?

אם מדובר בציפוי לשיפור הגוון של השיניים בלבד האלטרנטיבה היחידה היא הלבנת שיניים מקצועית. הלבנה נעשית על ידי רופא השיניים תוך שימוש בחומרים מלבינים בריכוז גבוה. הרופא מורח את השיניים בחומר המלבין וחושף אותן לנורה ייעודית המזרזת את פעולת ההלבנה. הלבנה יכולה להגיע לתוצאות מאוד מרשימות תוך זמן קצר - עד שעתיים כולל הכל. היתרון הגדול של הלבנה מול ציפוי שיניים הוא המחיר, הלבנה עולה עד כ-3000 ₪ בלבד. החיסרון הוא זמניות התוצאות – עד 4 שנים לכל היותר. אם ניקח בחשבון שציפוי שיניים איכותי יכול להחזיק מעמד ללא פגם וללא שינויי גוון עד 15 שנה, הרי שבטווח הארוך, מדובר בפתרון זול יותר מהלבנות חוזרות.

מה עושים אם הציפוי נסדק או נשבר?

ציפוי שיניים איכותי לא נוטה להיפרד מהשן ובטח ובטח שלא להיסדק. עם זאת, הציפוי אינו בלתי פגיע לחלוטין ויכול להינזק בשל מכה חזקה למשל. במידה וציפוי נפרד מהשן בשלמותו, למשל ציפוי בדפי חרסינה, ניתן ברוב המקרים להדביק אותו חזרה. אם ציפוי נסדק, אפשר לנסות לתקן אותו, תלוי מאוד בסוג הציפוי. אך במרבית המקרים, ההמלצה תהיה להחליף לציפוי חדש.

Picture of ד"ר ארוס אלכסנדרה
ד"ר ארוס אלכסנדרה

ד"ר ארוס למדה רפואת שיניים בצרפת והחלה את עבודתה כרופאת שיניים בשנת 2010, מאז טיפלה במספר מרפאות ועברה הכשרות נוספות לרבות טיפול השתלת שתלים.
במרפאת השיניים של ד"ר ארוס ברמת השרון פועלת גם מעבדת השיניים עוז דנטל האיכותית המבצעת תיקוני אקספרס מהיום להיום לכל סוגי התותבות.

לזימון תור אנא מלאו את כל הפרטים

Loading...