השאירו פרטים לתיאום שיחת ייעוץ

X

הלבנת שיניים

מדריך אודות הלבנת שיניים כולל שאלות ותשובות

הכל על הלבנת שיניים

מטרת העל של רפואת השיניים היא לשמור על השיניים שלנו בריאות וחזקות למשך שנים רבות. אך מה לגבי המראה של השיניים? שיניים נאות, נקיות ולבנבנות הן סימן לבריאות טובה, אסתטיקה גבוהה ושמירה על היגיינה וניקיון. רפואת השיניים המודרנית מציעה כיום לא רק טיפולי שיניים לשמירה על בריאות השן אלא גם טיפולים אסתטיים מתקדמים. אחד הטיפולים עם אחוזי ההצלחה ושביעות הרצון הגדולים ביותר הוא הלבנת שיניים. כל מי שרוצה ליהנות מאכילה, דיבור וחיוך בביטחון מלא, משיניים נקיות ויפות יכול להיעזר בהלבנת שיניים ולצאת ממרפאת השיניים עם תוצאות מידיות ומרשימות מאוד. 

מה גורם לשינויים בגוון השיניים?

רגע לפני שנדבר על הלבנת שיניים, כדאי להבין מה גורם לשיניים שלנו לשנות את צבען מלכתחילה. כשהשיניים הקבועות שלנו בוקעות בילדות, הן לבנבנות, נקיות ואין עליהן אפילו כתם אחד. אך עם הגיל, אנחנו שמים לב לשינויים בגוון, הופעת כתמים ופגמים בשיניים. הסיבות לכך כוללות:

• הסיבה הנפוצה ביותר לשינויים בגוון של השיניים היא צריכה של מזונות שמכתמים אותן. השיניים שלנו הן רקמה חיה שסופגת לתוכה חומרים מסוימים, כך למשל חומרים מכתימים בקפה ותה גורמים להצהבה של השיניים. חומרים דומים קיימים גם בפירות יער ויין אדום.

• עישון סיגריות וצריכת מוצרי טבק באופן כללי משפיעה לרעה לא רק על בריאות השיניים אלא גם על הצבע שלהן – שיניים צהובות ומוכתמות מאפיינות מעשנים כרוניים.

• סיבות פחות נפוצות הן שימוש בתרופות מסוימות וקבלת טיפולים רפואיים המשפיעים על חלל הפה.

• כמו כן, ישנן אנשים להם נטייה תורשתית להצהבה של השיניים, לאו דווקא מדובר בתופעה המצביעה על בעיה כללית בחלל הפה, אלא רק נטייה גנטית של השיניים לספוג חומרים מכתימים.

תהיה הסיבה אשר תהיה, שיניים צהבהבות, מוכתמות ולא נקיות משפיעות לרעה על הנראות הכללית של הפנים שלנו. שיניים נקיות הן סימן לבריאות טובה ונעורים. למרבה המזל, רפואת השיניים מציעה מספר פתרונות לניקוי והלבנה של השיניים, להחזרת מראה נקי ונעים.

המלצות מטופלים

laura ibgui
“רופאה מעולה עדינה וקשובה מאוד זמינה לכול שאלה ממליצה בחום!!!”.

להמלצות נוספות לחצו כאן

מהן השיטות הביתיות להלבנת שיניים? האם הן באמת עובדות?

“תרופות סבתא” להלבנת שיניים – החל משימוש בקליפות בננה ועד לסודה לשתייה, ישנן לא מעט שיטות טבעיות (יותר או פחות) לניקוי יסודי של השיניים והשגת רמה מסוימת של הלבנה. בשימוש קבוע, חלק מהשיטות יכולות להבהיר את השיניים במקצת במקרה הטוב ולעשות נזק של ממש במקרה הרע. הדוגמא הטובה ביותר היא שימוש במלח או סודה לשתייה שיכולים להסיר את שכבת האמייל המגנה על השיניים ולגרום ליותר נזק מתועלת.

משחות שיניים מלבינות – ישנן משחות שיניים הכוללות חומרי הלבנה בריכוז נמוך. משחות אלו יכולות, בשימוש יומיומי לעזור לשמור על תוצאותיה של הלבנה מקצועית אך לבדן, האפקט ההלבנה שלהן מוגבל בגלל הריכוז הנמוך של חומרי ההלבנה.

פסי הלבנה – נמכרים ברשתות הפארם ומיועדים לשימוש בייתי. פסי ההלבנה מונחים על השיניים למספר שעות כדי להשיג את אפקט ההלבנה. מרביתם מכילים חומרים מלבינים שונים בריכוז בינוני ויכולים להשיג תוצאה לא רעה בכלל המחזיקה מספר חודשים עד כחצי שנה. כמובן שלא מדובר בהלבנה משמעותית ופסי ההלבנה אינם מתאימים למי שזקוק להבהרה של מספר גוונים, מי שיש לו כתמים עיקשים על השיניים או מי שזקוק להלבנה מהירה.

הלבנת שיניים לפני ואחרי
הלבנת שיניים לפני ואחרי
הלבנת שיניים פנימית
הלבנת שיניים פנימית

מהן השיטות להלבנת שיניים במרפאת השיניים?

שלא כמו שיטות ביתיות, הלבנת שיניים במרפאת השיניים נעשית על ידי הרופא תוך שימוש בחומרים מלבינים בריכוז גבוה ומכשור מתקדם. אין שיטת הלבנה ביתית שיכולה להשיג תוצאות מהירות ומרשימות כמו הלבנה מקצועית – בהלבנת שיניים במרפאה ניתן להגיע להבהרה של עד 5 גוונים (!). התהליך פשוט למדי, נמשך לא יותר משעתיים כולל כל ההכנות והתוצאות – מידיות.

הלבנה נעשית בדרך כלל על השיניים הבולטות, כלומר הקדמיות. אלו השיניים שנראות כלפי חוץ בזמן אכילה, שתיה, דיבור וחיוך ובהן הרופא יתמקד. ישנן שתי שיטות להלבנה מקצועית: הלבנה בעזרת מכשור הפולט קרן אור והלבנה בעזרת סד (קשתית).

הלבנת שיניים בקרן אור – בשיטה זו הרופא מושך את השיניים בחומר מלבין בריכוז של כ-40% וחושף אותן למנורה הפולטת קרן אור באורך גל ספציפי. קרן האור מזרזת את פעולת החומר וגורמת להבהרה של השיניים. התהליך נמשך כ-20 דקות, לאחר מכן הרופא בוחן את מצב השיניים וממשיך למשך 20 דקות נוספות. ניתן לחזור על התהליך עד להשגת הגוון הרצוי. הרופא יתאים את ריכוז החומר על כל שן לפי הצורך הספציפי שלה. ניתן גם לשלב פוליש עדין (כמו ששיננית עושה מבלי לפגוע באמייל) להשגת אפקט הבהרה עמוק יותר.

הלבנת שיניים ביתית עם סד הלבנה – עבור מטופלים שמעדיפים לעשות את תהליך ההלבנה בזמנם החופשי בביתם, הרופא יכול להתאים סד הלבנה עם חומר מלבין. את הסד מייצרים במעבדת השיניים לפי המידות המדויקות והאינדיבידואליות של כל מטופל. הרופא יספק את החומר המלבין בריכוז של כ-20% כולל הוראות לשימוש. את החומר מורחים על הסד ומרכיבים אותו למשך פרק הזמן הרצוי (בין מספר שעות ללילה שלם). ניתן להגיע לאפקט הלבנה מרשים בשיטה זו אם כי היא לוקחת זמן רב יותר ודורשת מעט יותר טרחה מהמטופל.

שילוב בין הלבנה במרפאה והלבנה ביתית – למרות התוצאות המרשימות של הלבנת שיניים במרפאה, לפעמים ישנן כתמים עיקשים שלא יורדים בקלות (נפוץ למשל בקרב מעשנים) או ששינוי הגוון לא עמוק מספיק בכל השיניים. במקרים אלו, הרופא יכול לשלב בין שתי השיטות להשגת התוצאות הרצויות. ראשית, תתבצע הלבנה בקרן אור במרפאה וכטיפול משלים, הרופא ינחה אתכם איך להשתמש בסד ביתי. השימוש בסד נקודתי במקרים אלו ומטרתו רק להשלים את הטיפול במרפאה.

איך להתכונן לקראת הלבנת שיניים במרפאה?

אין הכנות מיוחדות ביום ההלבנה למעט צחצוח יסודי של השיניים. עם זאת, חשוב לסיים טיפולי שיניים לפני הלבנה. חומרי ההלבנה מיועדים לשימוש בשכבות החיצוניות של השיניים ולכן אם ישנן חורים בשיניים, סדקים או שברים יש לטפל בהם תחילה ורק אז לעבור הלבנה. כמו בן, מומלץ לעבור טיפול שיננית כמה שבועות לפני ההלבנה. השיננית מנקה את השיניים באופן יסודי ומסירה שכבות פלאק ואבנית שלא מגיבות לחומרי ההלבנה, כך ניתן להגיע לתוצאות מדויקות יותר. מעבר לכך, אין הכנות מיוחדות – תוכלו לעבור הלבנת שיניים בכל שעה שנוחה לכם, אין צורך להיות לא בצום ולא להפסיק לקחת כל תרופה או תוסף תזונתי.

האם יש הנחיות מיוחדות לאחר ההלבנה?

בתקופת הטיפול, השיניים מעט יותר רגישות להכתמה. הסיבה היא שהחומר המלבין “פותח” את הציפוי של השן באופן זמני. לכן, שתיית משקאות מכתמים כמו מיצי פירות, קפה, תה ויין אדום לא מומלצת כחודשיים לאחר ההלבנה. בשבוע הראשון לאחר ההלבנה יש לשתות מים בלבד. מעשנים יתבקשו להפסיק לכל הפחות לחודשיים לאחר הטיפול ועדיף כמובן לא לחזור לעשן הן למען בריאות וניקיון השיניים והן למען הבריאות הכללית.

האם יש סיכונים בהלבנת שיניים? תופעות לוואי כלשהן?

תופעת הלוואי היחידה יכולה להיות להלבנת שיניים היא רגישות קלה לחום או קור שנמשכת כמה שעות לאחר ההלבנה (במקרים נדירים מאוד כיומיים-שלושה). מעבר לכך, הלבנת שיניים לא כואבת, לא גורמת לכל אי נוחות או נזק כלשהו לשיניים, היא לא מזיקה לשכבת האמייל שמגנה על השן ולא פוגעת בשום צורה ודרך בחניכיים או בחלל הפה באופן כללי. הלבנת שיניים במרפאת השיניים בטוחה לחלוטין ואין לה סיכונים, כמעט כל מי שרוצה לעבור הלבנה וליהנות משיניים נקיות ונאות יוכל להיעזר בהלבנת שיניים מקצועית.

למי לא מומלץ לעבור הלבנת שיניים?

באופן עקרוני, כל מי שרוצה יכול לעבור הלבנת שיניים אך ישנם מקרים בהם התוצאות עשויות להיות מוגבלות. כך למשל, מי שעבר שחזורים שונים כמו כתר וטיפול שורש יגלה שההלבנה אינה משפיעה עליהם. חומרי ההלבנה מיועדים להשפיע רק על השיניים הטבעיות שלנו כך ששן ששינתה גוון בעקבות טיפול לא תושפע. עבור מי שעבר שחזורים נרחבים, במיוחד בשיניים הקדמיות מומלץ לשקול ציפוי שיניים ולא הלבנה דווקא. כשהמטרה היא שיניים נקיות ואסתטיות, רופא השיניים יוכל להציע מגוון פתרונות שניתן לשלב עם הלבנת השיניים כמו למשל ציפוי למינייט או כתר.

הלבנה פנימית לפני ואחרי
הלבנה פנימית לפני ואחרי

כל כמה זמן אצטרך לחזור על הלבנת השיניים?

משך הזמן בין הלבנות תלוי בשמירה על היגיינה דנטלית והימנעות מעישון, שתיית משקאות מכתימים כמו קפה ותה על בסיס קבוע וגילו של המטופל (ככל שאנו מתבגרים, לשיניים יש נטייה להתכהות מהר יותר). עבור רוב האנשים, מומלץ לחזור על הלבנת השיניים אחת ל-3 עד 4 שנים.

תשובות לשאלות נפוצות:

מהי הלבנת שיניים בלייזר? האם יש לה יתרונות על פני הלבנה בשיטות אחרות?

הלבנת שיניים בלייזר עושה שימוש בקרן לייזר במקום קרן אור להפעלת החומר המלבין. מעבר לכך, החומרים, משך הטיפול והדרך בה הוא מבוצע זהים. קשה לומר שיש הבדל בין היעילות של קרן הלייזר לזו של קרן האור, מדובר סך הכל במכשיר שונה שמשיג את אותה התוצאה.

האם יש הגבלת גיל להלבנת שיניים?

לא מומלץ לעשות הלבנת שיניים לפני גיל 17, מעבר לכך אין הגבלת גיל לביצוע הלבנת שיניים. כמובן שכאשר מדובר בגילאים מתקדמים, למרבית האנשים יהיו כתרים בשיניים או שחזורים אחרים שלא מושפעים היטב מחומרי ההלבנה. במקרים אלו, רופא השיניים יוכל להציע פתרונות אחרים.

מהי הלבנת שיניים פנימית?

במקרים בהם שן עברה שינוי גוון בעקבות טיפולים נרחבים (בד"כ טיפול שורש) או טראומה ניתן להבהיר אותה מבפנים. התהליך כולל ריקון השן מתוכנה (במקרים אלו סתימה, מבנה וכד') ומילוי שלה בחומרים מלבינים. את החומר משאירים לעשות את פעולתו לפרקי זמן משתנים, בהתאם לצורך. כך השן למעשה מולבנת מבפנים כלפי חוץ. יש לציין שאין לדעת בוודאות מוחלטת את הגוון החדש של השן. במידה וההלבנה לא השיגה את התוצאה הרצויה אפשר לצפות את השן בציפוי שיניים (כמו למינייט) או להניח כתר לשיפור המראה והגוון.

כמה עולה הלבנת שיניים?

הלבנת שיניים ביתית בעזרת קשתית הלבנה תעלה כ-1500 עד 2000 ₪ בעוד שהלבנה מהירה במרפאה יכול לעלות כ-2000 עד 3000 ₪. במידה ויש צורך בטיפולים משלימים המחיר יהיה בהתאם. אם ניקח בחשבון את העובדה שהתוצאה מחזיקה מעמד כ-3 עד 4 שנים, הרי שמדובר בטיפול משתלם מאוד בטווח הארוך.

האם אפשר לעבור הלבנת שיניים בהריון?

באופן עקרוני כן, אין כל סכנה בתהליך או בחומרי ההלבנה בזמן הריון או הנקה. עם זאת, מומלץ לא לעבור טיפולים אלקטיביים בהריון, אם ניתן להמתין לאחר תום ההיריון ותקופת ההנקה עדיף לעשות זאת.

Picture of ד"ר ארוס אלכסנדרה
ד"ר ארוס אלכסנדרה

ד"ר ארוס למדה רפואת שיניים בצרפת והחלה את עבודתה כרופאת שיניים בשנת 2010, מאז טיפלה במספר מרפאות ועברה הכשרות נוספות לרבות טיפול השתלת שתלים.
במרפאת השיניים של ד"ר ארוס ברמת השרון פועלת גם מעבדת השיניים עוז דנטל האיכותית המבצעת תיקוני אקספרס מהיום להיום לכל סוגי התותבות.

לזימון תור אנא מלאו את כל הפרטים

Loading...