השאירו פרטים לתיאום שיחת ייעוץ

X

רופאת שיניים לילדים

אז מה בעצם מייחד רופאת שיניים של ילדים

רופאת שיניים לילדים, כל מה שחשוב לדעת

ביקור במרפאת השיניים יכול להיות חוויה מלאת חששות, ישנם אנשים שנמנעים משך שנים מביקורות אצל הרופא שלא לומר טיפולי שיניים ללא סיבה מעבר לחשש שלהם. וודאי תופתעו לשמוע, שדווקא ילדים צעירים לא מפחדים בדרך כלל מביקורים במרפאה ולא חוששים מטיפולי שיניים. כמובן שלא מעט תלוי בהורים ובדרך בה הם מכינים את הילד למפגש הראשון שלו עם רופאת השיניים אך לא פחות מזה ברופאה עצמה – בניסיון עם ילדים בכל הגילאים, ביכולת למצוא את הדרך הנכונה להסביר את הטיפול, להתייחס לכל ילד באופן אישי, בסבלנות ובגישה הטיפולית לילדים.

רגע לפני שנמשיך, מאיזה גיל מתחילים לבקר במרפאת השיניים?

אלא אם כן יש צורך מיוחד, ההמלצה היא להגיע למרפאת השיניים לביקור ראשון כבר כשבוקעות שיני החלב, סביב גיל שנה. במפגש הראשון, רופאת השיניים תבדוק ששיני החלב בוקעות לפי הסדר הנכון ובמנח טוב, תבדוק את חלל הפה ויכולה גם להעריך את הסיכון לעששת ולהמליץ להורים על שגרת היגיינה דנטלית נכונה לילד. בדיוק כמו מבוגרים, גם לילדים מומלץ להגיע לבדיקה כל חצי שנה. רוב הילדים לא יצטרכו לעבור שום טיפול לפחות עד גיל 3.

איך להכין את הילד לקראת ביקור במרפאת השיניים?

ביקור במרפאת השיניים לא חייב להיות חוויה מלחיצה, במיוחד עבור ילדים שבאופן טבעי, סקרנים מאוד לגבי הסביבה שלהם וברוב המקרים, לא חוששים בכלל. בהתאם לגיל הילד, כדאי להכין אותו מראש יום לפני ולספר לו על הביקור במרפאת השיניים:
• לתאר לילד את האווירה במרפאה, המשחקים והמתנות שהוא יקבל מהרופאה, כמה כיף במרפאה, כמה הצוות והרופאה מתרגשים לראות אותו, בקיצור – הולכים ליום שכולו כיף גדול.
• לספר לו על הרופאה, עד כמה היא נחמדה, כמה אנחנו סומכים עליה, שהיא תסביר לו כל מה שהיא עושה ושההסברים מאוד מעניינים.
• להסביר ולהדגים איך נראה הכיסא במרפאה, אפילו להראות תמונות ולהסביר מה כל חלק בכיסא עושה, שהוא יורד ועולה וממש כיף לשבת בו.
• לספר לילד על המכשירים שהרופאה משתמשת בהם, שלפעמים הם מדגדגים ולפעמים עושים קצת רעש.
• להסביר גם על גז הצחוק, על המסיכה ואיך שמים אותה ושהגז יעשה הכל ממש ממש מצחיק.

דרך מצוינת להציג את כל הביקור לילדים קטנים עם שיני חלב היא לומר להם שהולכים לבקר אצל החברים של פיית השיניים, שהם עוזרים לשמור על השיניים שלנו שלמות ונקיות כדי שכשהם יפלו, פיית השיניים תיקח אותם בשמחה.
בדרך כלל ילדים, במיוחד צעירים מאוד בכלל לא חוששים ואלו דווקא אנחנו, ההורים ש”מכניסים להם רעיונות” שהם בכלל לא חשבו עליהם. לכן, עדיף להשתמש בשפה חיובית ולהמעיט בהסברים כמו “זה לא יכאב” , “אין מה לדאוג”, “הרופאה לא עושה כלום, רק בודקת”. הסבירו לילד רק את מה שאתם מרגישים שהוא חייב לדעת, בצורה חיובית, וסמכו על רופאת השיניים שתדע, מתוך הניסיון שלה, להסביר לכל ילד בהתאם לגילו, את כל מה שנדרש בביקור.

המלצות מטופלים

Daniel Fartouh
“מקצועיות, סבלנות, עדינות – כל מה שמחשפים אצל רופא שיניים מומחה נמצא אצל דוקטור ארוש. טיפול של כמה חודשים טובים ובכל טיפול, איכות מקסימלית. מאוד ממליץ!”.

להמלצות נוספות לחצו כאן

מהם הטיפולים הנפוצים בילדים?

שן מתנדנדת

אחד ה”טיפולים” הכי נפוצים במרפאת שיניים לילדים הוא עזרה לשן מתנדנדת ליפול. ילדים מתרגשים מאוד כשהשיניים שלהם מתחילות להתנדנד ומחכים בקוצר רוח שהשן תיפול כדי לתת אותה לפיית השיניים. אך לפעמים השן מתנדנדת ומתנדנדת אבל מסרבת ליפול והיא מפריעה ללעיסה ולדיבור. במקרה כזה, אפשר להגיע למרפאת השיניים כדי שהרופאה תעזור לשן לצאת סופית. הפרוצדורה פשוטה מאוד, לא כואבת בכלל ונעשית באווירה חגיגית כמעט בבחינת – באנו לעזור לפיית השיניים.

עששת בשיני חלב

נכון ששיני החלב הן “שיניים זמניות” אך חשוב מאוד לשמור גם עליהן מפני עששת. שן החלב אמנם תתחלף בשן קבועה, אבל כדאי שהמעבר יעשה באופן טבעי ושלשן הקבועה יהיה בסיס יציב לבקוע ולהתפתח. עששת בשן חלב יכולה להתפשט ולהגיע לשן הקבועה שממתינה לבקוע, לפגוע בשורשים העדינים של השיניים ואפילו להשפיע על עצם הלסת. הדרך הטובה ביותר להילחם בעששת היא כמובן למנוע אותה על ידי שמירה על שגרת היגיינה דנטלית . אך אם העששת כבר כאן, חייבים לטפל בה על ידי סילוק החיידקים וביצוע סתימה. לילדים ניתן לעשות סתימות אמלגם (סתימות מתכת “רגילות”) או סתימות לבנות מחרסינה.

איטום חריצים

כחלק מהמאמץ למנוע עששת בילדים צעירים, רופאי השיניים משתמשים בחומר מיוחד לאיטום חריצים בשיניים (בעיקר טוחנות אחוריות). החריצים קיימים באופן טבעי בשיניים שלנו הן בשיני החלב והן בקבועות. מברשת השיניים והחוט הדנטלי אמנם מנקים את השיניים אך הם לא תמיד יגיעו לכל מקום. מקומות “מועדים לפורענות” ופעילות חיידקית נמצאים באזורים בהם קשה להגיע כמו השיניים האחוריות. התהליך נמשך כמה דקות בלבד לכל שן, מבוצע ללא הרדמה ונחשב למאוד יעיל במניעת חורים בשיניים אחוריות בילדים ובני נוער.

ניקוי אבנית לילדים

בדיוק כמו למבוגרים, גם לילדים חשוב מאוד לעבור ניקוי שיניים יסודי כדי להסיר את שכבות האבנית והפלאק המצטברות על השיניים. הניקוי נעשה באותה שיטה כמו ניקוי למבוגרים. בזמן ניקוי השיניים יוסרו שכבות פלאק ואבנית והשיניים יעברו פוליש למראה נקי ובריא. ניקוי שיניים לילדים נעשה או על ידי שיננית או על ידי רופאת השיניים.

פלואור

הנחת פלואור מסייעת לשמור על הניקיון של השיניים ועל בריאותן. השיננית או הרופאה תוכל לעשות את הפעולה מיד לאחר ניקוי האבנית. הנחת פלואור מבוצעת על ידי מריחת החומר על שני סדים ייעודיים, לאחר מכן הילד ינשך אותם למספר דקות. החומר מגיע בטעמים שונים כמו תות ווניל כך שהוא אטרקטיבי גם לילדים.

טיפול שורש

מרבית הילדים והצעירים לא יזדקקו לטיפולים מורכבים כמו טיפולי שורש, אך לפעמים בשל היגיינה דנטלית לקויה או מסיבות בריאותיות אחרות, אין מנוס מלבצע טיפולים שכאלו. ניתן בהחלט לעבור טיפול שורש הן בשן חלב והן בשן קבועה. טיפול שורש לילדים מומלץ מאוד שיעשה על ידי רופא שיניים עם ניסיון רב בטיפול בילדים מכיוון שהשיניים שלהם טרם סיימו את התפתחותן והטיפול נחשב לעדין ומורכב יותר מאשר אצל מבוגרים.

הנחת כתר

המטרה של כתר היא לשמש כמעיין “כיסוי” לשן ששוקמה (למשל אחרי טיפול שורש). כששן עוברת טיפול נרחב היא עשויה להישאר ללא חלקים ממנה או חלולה חלקית או לגמרי (בגלל הסרת רקמה חולה בעששת). המטרה של הכתר היא לעטוף את השן ולשמר אותה. בילדים, מרבית הכתרים נעשים בשיניים האחוריות מכיוון שהן אלו שנוטות לסבול יותר מעששת (קשה לצחצח אותן).

עקירת שן ושומר מקום

בכל גיל ברגע שהשיניים בוקעות, יש סיכוי לפתח עששת וזה הדבר העיקרי שהרופאה תבחן. עששת בילדים צעירים יכולה להתפתח בגלל מגוון סיבות כמו הרגלי ניקיון שיניים לא נכונים, הרגלי אכילה מזיקים לבריאות השן וחלל הפה, חוסרים תזונתיים ואפילו פגמים מולדים על השיניים. במקרים בהם רופאת השיניים לא הצליחה להציל שן חלב חולה ויש חשש שהעששת תחמיר ותגיע גם לשיניים הסמוכות, היא תמליץ לעקור אותה. עקירת שן חלב פשוטה יותר משן קבועה מכיוון שהשורשים שלה עדינים יותר ופחות “תפוסים” בעצם הלסת. אך מה עושים לאחר העקירה?

כשמדובר בשיניים קבועות, ההמלצה היא להחליף את השן בשתל דנטלי. כמובן ששיני חלב אין שום צורך להחליף אלא רק להמתין לשן הקבועה שתבקע. הבעיה מתחילה כשיש זמן רב בין העקירה לבקיעה הצפויה של השן הקבועה. השיניים הסמוכות עלולות להתחיל לזוז לכיוון הפער שנוצר ולהפריע לבקיעה של השן הקבועה. כדי לאפשר לשן הקבועה מספיק זמן ומקום לצמוח נכון, נהוג לשים “שומר מקום” – מעיין טבעת מתכת המקיפה את האזור בו השן עתידה לצמוח ומונעת מהשיניים הסמוכות לזוז.

התאמת סד לילה

אם ילדיכם מתעורר עם כאב ראש, סובל מכאבי אוזניים או לסת, במיוחד בבוקר. יכול להיות שהוא סובל מברוקסיזם – חריקת שיניים. מעבר לאי נוחות הזמנית, חריקת שיניים בלילה יכולה לגרום לשחיקה של השיניים, במיוחד האחוריות, לסדקים בשיניים ואפילו במקרים מסוימים לאובדן של השן. הפתרון הפשוט ביותר הוא סד לילה. סד לילה לילדים מיוצר מחומרים גמישים וקל מאוד לשימוש, בהתאמה אישית למידות ולגילו של הילד.

ד"ר ארוס רופאת שיניים לילדים

איך נקל על ילדים בזמן הביקור?

הדרך הטובה ביותר להקל על ילדים בזמן הביקור היא להתייחס לכל החוויה כמשהו מעניין, מסקרן וכייפי. בזמן ההמתנה לרופאה תוכלו להקריא ספר על בריאות השיניים, להסביר על החשיבות של שיניים נקיות ובריאות, לעניין את הילד באיך צומחות שיניים, למה הן מתחלפות ובאופן כללי לענות בסבלנות על כל השאלות שלו. חשוב מאוד לשמור על אווירה נעימה ורגועה, כמובן לא להתרגז על הילד אם הוא לא משתף פעולה מיד, אם הוא חושש או לא רגוע באופן כללי. זכרו שילדים, גם צעירים מאוד בטח למדו כבר על בריאות השיניים בגן או בבית הספר וכל הנושא לא זר להם לחלוטין. אם נתייחס לביקור במרפאה כמשהו כייפי ומעניין גם הילד יחווה את זה כך. האווירה בחדר הטיפולים לילדים מותאמת במיוחד עבורם, רופאת השיניים מקבלת כל ילד בסבלנות, רוגע וחיוך. הטיפול נעשה לאט ובקצב שנכון לילד. המטרה היא לקחת את הזמן, להפוך את החוויה לחיובית ומהנה כדי שהילד ירצה לחזור ויגיע בשמחה לביקורים הבאים שלו.

תשובות לשאלות נפוצות:

האם כל רופא שיניים יכול לטפל בילדים?

באופן עקרוני בהחלט. כל רופא שיניים יכול לטפל גם בילדים ללא התמחות מיוחדת. עם זאת, ביקור במרפאת השיניים יכול להיות מלווה בחששות לכן נדרש לא רק ידע בתחום רפואת השיניים אלא גם גישה טובה לילדים, סבלנות וניסיון עם ילדים במגוון גילאים.

איך עושים טיפולי שיניים לילדים שלא משתפים פעולה בשום דרך?

עבור ילדים עם קשיים בוויסות רגשי, כאלו שחוו טראומה אצל רופא שיניים בעבר או ילדים בעלי קושי ניכר מאוד לעבור טיפולים רפואיים באופן כללי ישנה אפשרות של טיפולי שיניים בשילוב תרופת הרגעה קלה וגז צחוק. את התרופה יש לקחת כ-30 עד 60 דקות לפני ההגעה למרפאה. השילוב בין תרופת ההרגעה לגז הצחוק גורם לתחושת רוגע ושלווה ומאפשר לילד לעבור את הטיפול בקלות. במידה ובכל זאת אין שיתוף פעולה, ניתן לבצע טיפולי שיניים גם בסדציה - טשטוש בנוכחות מרדים. במקרים קיצוניים, כאשר אין ברירה יש אפשרות לעשות טיפולי שיניים לילדים גם תחת הרדמה מלאה. כמובן שמדובר במקרים מאוד יוצאי דופן ורוב הילדים יעברו בדיקות ואפילו טיפולים בקלות.

ד"ר ארוס אלכסנדרה
ד"ר ארוס אלכסנדרה

ד"ר ארוס למדה רפואת שיניים בצרפת והחלה את עבודתה כרופאת שיניים בשנת 2010, מאז טיפלה במספר מרפאות ועברה הכשרות נוספות לרבות טיפול השתלת שתלים.
במרפאת השיניים של ד"ר ארוס ברמת השרון פועלת גם מעבדת השיניים עוז דנטל האיכותית המבצעת תיקוני אקספרס מהיום להיום לכל סוגי התותבות.

לזימון תור אנא מלאו את כל הפרטים

Loading...